Gunni Omann Skrivebord Model 75 i Teak for Omann Jun. Møbelfabrik 1960’erne

varenummer: 649227

Pris: 14.800,- DKK pr. stk.

Fritstående skrivebord Model 75 designet af Gunni Omann og fremstillet hos Omann Jun. Møbelfabrik i Danmark i 1960’erne. Skrivebordet er udført i teak med en let svævende bordplade, afrundede kanter og seks skuffer fordelt på to skuffesektioner. På bagsiden findes åbne opbevaringsrum, så bordet er velegnet til fritstående placering i rummet. Modellen er dokumenteret med mål omkring H: 73 cm, B: 152–153 cm og D: 80–81 cm. Pamono
Dette eksemplar er nyistandsat, så overfladerne fremstår ensartede og velbevarede, samtidig med at møblets originale design og proportioner er bevaret.
— Designer: Gunni Omann
— Producent: Omann Jun. Møbelfabrik
— Model: 75
— Oprindelse: Danmark
— Periode: 1960’erne
— Materiale: Teak
— Type: Fritstående skrivebord
— Indretning: Seks skuffer og opbevaring på bagsiden
— Detaljer: Svævende bordplade og integrerede trægreb
— Dimensioner: H: ca. 73 cm, B: ca. 153 cm, D: ca. 80 cm
— Stand: Nyistandsat og fremstår i flot stand

 

Dette produkt vil blive inspiceret grundigt på vores professionelle værksted af vores uddannede ansatte, der sikrer produktkvaliteten.

Der tages forbehold for trykfejl, prisændringer, udgåede produkter, leverings ændringer og udsolgte varer.

Trustpilot
Trustpilot
Trustpilot
Trustpilot